Uniwersalny zespół filtrów dolnoprzepustowych wzmacniacza mocy.
Zawiera filtry typu PI na siedem podstawowych pasm  KF 1,8-50MHz  Moc do 1500 wat
Sterowanie przekaźników za pomocą napięcia 3-12v poprzez mosfety
Specyfikacja tranzystora

Zastosowane kondensatory  C0G o napięciu 3000-3150 V

Zdjęcie spodu pcb .

Schemat ideowy 03-2022

PDF schematu do pobrania 

Zdobyte doświadczenie z płytą LPF dla mocy 1,5kW ukazało istotny problem którym jest pojemność nie używanych dla danego pasma styków przekaźników oraz pojemność druku. Mimo zastosowania obliczeń dla linii paskowej 50 OHM na laminacie, nie uzyskałem oczekiwanego efektu. O ile taka linia działałaby w całości jako linia przenosząca sygnał, to było by wszystko ok. Niestety na jej długości dostawione są przekaźniki które dokładają co kawałek swoją pojemność 2-3pf. Do tego albo jedna linia przenosi sygnał na długiej drodze, a druga po krótkiej - zależy jaki przekaźnik jest załączony, to pozostała część linii, jest jakby w powietrzu i tworzy zwykły kondensator na laminacie między ścieżką a masą dokoła i pod spodem. Dla uniknięcia problemu dodatkowej  pojemności stosuje się układ szeregowego łączenia przekaźników, ale dla przykładu pasmo 1,8 będzie załączone poprzez 6-8 styków szeregowo. Stosuje się też kombinację szeregowego łączenia dla pasma 30 i 50 MHz a niższe pasma w układzie równoległym i prawdopodobnie taki układ będzie dobrym kompromisem. Tak mi się przynajmniej wydawało. Wykonałem taką wersję płytki. Pasmo 50Mhz wyszło idealnie, tak jak na oddzielnej płycie testowej i zgodnie z symulacją.

Niestety niższy zakres 30 MHz, też wpięty szeregowo, ukazał przenikanie sygnału poprzez pojemność rozwartych styków 50tki. Objawia się to pikową charakterystyką dziwnych rezonansów nie obciążonego obwodu. Podstawiając do symulacji w RFsim , niestety otrzymuje bardzo zbliżony obraz.

Aby temu zaradzić dołożyłem nieduży przekaźnik wytrzymujący 1000V, tak aby w trakcie pracy niższych zakresów, zwierał środek obwodu 50tki, a podczas jej pracy był w stanie otwartym i nie wpływał na ten zakres. Udało się uzyskać prawidłowy przebieg dla 50 i 30MHz. Niestety niższe pasma już spięte równolegle widzą poprzez styk 30stki kolejne przenikania sygnału powyżej swojego zakresu.

Same, wcześniej przetestowane pasma 1,8-21 zachowują się przewidywalnie i poprawnie, lecz na wyższych zakresach wkrada się do niech przebijająca 30stka. Nie dawałem już kolejnych zwiernych przekaźników, ponieważ to przenikanie nie wpływa zbytnio na użyteczny zakres pracy niższych pasm.

Oglądając wykresy szeregowych wykonań np. DJ0ABR, czy EB1200 nie widać na nich odkładnie tego zjawiska. Nie wiem czy celowo nie zostały pokazane wykresy w szerszym zakresie częstotliwości , czy wyższe pasma zwarto dla celów pomiarowych. Nie sądzę żeby moje wykresy i sam projekt były jednostkowym przypadkiem.

Na grupie FB RF SSPA Builders  Denis Cadamuro wykonał  filtr wg DJ0ABR i wrzucił wykres pasma 21 MHz.  Widać na nim podobne zjawisko przenikania  innych pasm.

Oto on:

Generalnie filtr nadaje się do pracy szczególnie, jeśli zależy nam na wersji s pasmem 50 MHz.

Kolejne prace w przyszłości to wersja dwóch oddzielnych płytek 1,8-14 i 21-50 dzięki którym pojemność trzech zakresów nie będzie taka duża, a każde nie używane pasmo będzie zwarte do masy.

Aby mieć pogląd że nie wszystko jest takie proste i oczywiste przeczytaj opis poprzedniego filtru 1,8-30.

Opracowanie i parametry każdego pasma do pobrania poniżej:

Dokumentacja filtru 1,8-50 zip

Koszt całego zestawu do samodzielnego montażu 900

W razie pytań pisz na sp2fp@wp.pl